Pielęgnacja ciała:

Podstawowy zabieg podologiczny


Dla kogo?
• Polecany przy stopach wymagających, którym nie wystarcza klasyczne wygładzenie naskórka
• W przypadku przerośniętej płytki paznokciowej
• Mocnych zrogowaceń z pęknięciami

Jak to działa? Usunięcie standardowych lub fizjologicznych zrogowaceń, obcięcie i oszlifowanie paznokci, wmasowanie preparatu.
Stanowi też ważny etap w celu oceny stanu stóp i przygotowania planu ich pielęgnacji.

Wrastanie paznokci - klamry korygujące:


Co to takiego?
Problem wrastających paznokci dotyczy nie tylko ludzi starszych, ale przede wszystkim młodzieży i osób aktywnie uprawiających sport, bez względu na płeć. Cierpi na nią znaczna część populacji. W większości przypadków zewnątrzpochodnego wrastania paznokcia, spowodowanych np. długotrwałym uciskiem lub urazem, dochodzi do zmiany prawidłowego kształtu płytki, której boki ulegają wygięciu ku dołowi i urażają otaczającą tkankę miękką. Problem ten dotyczy przede wszystkim palucha (pierwszego, największego palca stopy), a wrastanie może być jedno- lub obustronne.

Jakie mamy rozwiązania? Do niedawna, najczęściej stosowanym sposobem likwidowania problemu wrastania paznokci był zabieg chirurgiczny, polegający na zrywaniu płytki. Praktyka pokazała, że nie jest to optymalne rozwiązanie. Procedura jest niezwykle bolesna, a gojenie trwa bardzo długo. W wielu przypadkach nie uzyskiwano poprawy. Odrastająca płytka ponownie wrastała pod wał paznokciowy, a dolegliwości nawracały. Niejednokrotnie dochodziło do uszkodzenia macierzy, a tym samym do deformacji i zaburzeń wzrostu nowej płytki.
Obecnie odchodzi się od zrywania paznokci na rzecz innych metod mniej drastycznych, bolesnych i uciążliwych dla pacjenta:

• w stanach niezbyt silnego wrastania wycina się niewielki fragment na szczycie wypukłości płytki,w celu odkształcenia zawijających się boków.
• w przypadkach, gdzie przyczyną wrastania jest deformacja płytki, najskuteczniejszą metodą, dającą choremu prawie natychmiastową ulgę, jest korekta kształtu paznokcia. W tym celu stosuje się różne rodzaje klamer. Zasada ich korygującego działania bez względu na rodzaj (metalowa, plastikowa,drutowa) jest taka sama. Jednak ze względu na technikę mocowania oraz stan i rodzaj płytki paznokciowej oraz tkanek przylegających specjalista dobiera odpowiedni rodzaj klamry korygującej.

Usuwanie modzeli


Co to takiego?
Modzele powstają na skutek niefizjologicznego obciążania, tarcia, lub ciągłego ucisku na określone obszary skóry. Najczęstszą przyczyną powstawania modzeli są:
• Deformacje w układzie kostnym stóp
• Noszenie niewłaściwego obuwia
• Nadmierne usuwanie zrogowaciałego naskórka

Jakie mamy rozwiązania?
Czy należy usuwać?
Bezwzględnie tak. Modzele oprócz nieestetycznego wyglądu z czasem mogą sprawiać dolegliwości bólowe, a także z powodu utraty elastyczności naskórka i powstałych pęknięć mogą być przyczyną zakażeń grzybiczych, wirusowych, czy bakteryjnych.
Czas terapii:
Jest ciężki do oszacowania. Już podczas pierwszego zabiegu modzele zostaną usunięte. Taki zabieg jednakże nie usunie wzmożonej produkcji hiperkeratozy. Należy się liczyć z koniecznością kilku zabiegów. Skuteczne, stałe usunięcie modzeli jest możliwe jedynie w przypadku usunięcia przyczyny ich powstawania.

Usuwanie nagniotków/odcisków


Co to takiego?
Martwe komórki rogowe naskórka uwięzione w głębszych warstwach skóry. Najczęściej bardzo bolesne.
Przyczyny powstawania:
Nadmierne punktowe, stałe drażnienie (najczęściej punktowy ucisk) powoduje „uwięzienie” i wepchnięcie w głąb komórek rogowych i formowane odcisku.

Jakie mamy rozwiązania?
Czas terapii: Rzadko udaje się usunąć odcisk na jednej wizycie. Zasada: im dłużej „hodowany” odcisk tym trudniej go usunąć. Czas terapii i ilość zabiegów jest wprost proporcjonalna do czasu, jaki odcisk znajduje się w naszej skórze. Prognoza podologiczna: Usuwając odcisk w dużej części przypadków nie zniwelujemy przyczyny ich powstawania. Stałe zmiany w układzie kostnym stopy będą predysponować miejsca stałego ucisku i drażnienia do ponownego budowania się odcisków. Dobre efekty terapeutyczne przynosi: zmiana butów na właściwe, indywidualne wkładki ortopedyczne, stałe stosowanie indywidualnych odciążeń, lub amortyzacji. Najlepsze efekty terapeutyczne przynoszą regularne wizyty w gabinecie podologicznym zapobiegające powstawaniu bolesnych odcisków.

Rekonstrukcja paznokci


Co to takiego?
Rekonstrukcja to proces modelowania paznokcia, który został uszkodzony w wyniku np. urazu mechanicznego.

Jakie mamy rozwiązania?
Polega ona na zastosowaniu mykostatycznej (antygrzybiczej) masy światłoutwardzalnej w celu odbudowy paznokcia i ochrony macierzy. Efekt finalny ma odwzorowac naturalna płytkę paznokciową. W początkowych etapach regenreracji bardzo istotne jest, aby systematycznie kontorować stan wymodelaowanego paznokcia. Procedura ta oprócz funkcji estetycznej pełni przede wszystkim rolę ochronną. Tak, żeby nowy paznokieć mógł prawidłowo odrosnąć oraz aby uniknać zakażeń grzybiczych.
Zadzwoń i umów się: tel. 12 44 55 640 kom. 505 185 070